Klikając „Zaakceptuj wszystko”, wyrażasz zgodę na używanie wszystkich plików cookie. Możesz jednak odwiedzićustawienia plików cookie, aby wyrazić kontrolowaną zgodę.[Polityka Prywatności]
Instalacja paneli fotowoltaicznych na ziemi będzie nieco droższa z uwagi na konieczność stworzenia, dopasowania i zamontowania stelaża konstrukcyjnego. Wraz z tym dochodzą dodatkowe koszty instalacji oraz dowozu wszystkich potrzebnych ingredientów na miejsce.
Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie oraz praktyczne porady
To dodatkowy koszt, ale np. właściciele farm fotowoltaicznych i tak muszą się z nim liczyć. Do instalacji na gruncie nie warto wybierać inwerterów wewnętrznych. Warto jednak pamiętać, że ich zaletą jest dodatkowa ochrona przed kradzieżą i uszkodzeniami. Pamiętajmy, że inwertery wewnętrzne trzeba chronić przed wilgocią, pyłem i duchotą, nie mogą też pracować w pełnym słońcu. Są to urządzenia które się nagrzewają i wymagają dobrej wentylacji.
Jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej przekracza moc przyłączeniową określoną w umowie o dystrybucji energii, konieczne jest złożenie wniosku o nowe warunki przyłączenia oraz podpisanie nowej umowy przyłączeniowej.
Aby fotowoltaika realizowała swoją funkcję, gdy znajduje się na gruncie, muszą być spełnione pewne wymagania. Otóż nawet jeśli mamy wystarczającą, niezagospodarowaną przestrzeń na działce, to wciąż musimy pamiętać o zacienieniu – wysokie drzewa, towarzystwo wysokich budynków mogą zmniejszyć wydajność fotowoltaiki, nawet jeśli rzucają a person cień przez krótki czas w ciągu dnia.
Zainstalować oprogramowanie do monitorowania wydajności i oszczędności energii w czasie rzeczywistym.
Konstrukcje wkręcane – jeżeli z jakichś powodów ziemia nie nadaje się do wbicia wsporników konstrukcji, to można wybrać wariant wkręcany, bardziej stabilnie osadzony w gruncie.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej lokalizacji, która zapewni optymalne nasłonecznienie. Następnie przeprowadza się prace ziemne i przygotowuje get more info się fundamenty, które mogą być betonowe lub składać się ze wbijanych bądź wkręcanych podpór. Po zainstalowaniu konstrukcji nośnej, na której umieszczane są szyny montażowe, następuje faza mocowania paneli fotowoltaicznych.
Co należy wiedzieć o fotowoltaice na gruncie? Kiedy będzie to dobre rozwiązanie? Jakie są wady i zalety systemu fotowoltaicznego na gruncie? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu.
Konstrukcja naziemna, na której znajdą się moduły fotowoltaiczne musi być stabilna i świetnie radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Wbijanie lub wkręcanie w grunt - w tym przypadku elementy podtrzymujące moduły umieszcza się bezpośrednio w ziemi, na głębokości ok. 1,5 m (w zależności od rodzaju gleby).
Rozwiązanie najtańsze i najprostsze, zatem najmniej rzeczy może pójść nie tak. Osiąga bardzo dobrą wydajność w środku dnia. Takie instalacje mogą być bardzo duże, jak i małe.
Montaż tylko w niezacienionym miejscu – jeśli połać terenu jest zalesiona przy budynku głównym czy gospodarczym to może to być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia montażu. Nawet drobne zacienienie może powodować redukcję sprawności ogniw fotowoltaicznych.